„Książka Kucharską z Metaforami Domu”

„Książka Kucharską z Metaforami Domu” jest rezultatem ukończonego w przeszłości kursu „Organising Discourse” w Sztokholskim Konstfack oraz częścią pracy doktorskiej na ASP w Krakowie. 

Pierwowzór książki na podstawie którego powstała jej drukowana wersja jest wykonany ręcznie z obrusu. Poskładana tkanina została porozcinana i zszyta w kilku miejscach tworząc tym samym mnóstwo kieszeni i zakamarków.
Publikacja jest zbiorem gastronomicznych przepisów dla domu, które podarowali mi znajomi i studenci. Zawiera ona również wybrane przeze mnie cytaty filozofek, filozofów, pisarek i pisarzy. Jako przepisy w książce funkcjonują również moje własne prace, które odnoszą się do idei domu na wielu poziomach i w różnych kontekstach.

Odpowiedz na pytanie „w czym jest dom” nie jest jednoznaczna, dlatego tez forma jaka przyjęłam, aby opowiedzieć o domu jest formą otwartą książki kucharskiej, do której każdy może dodać kolejny przepis/ opowieść. Takie rozwiązanie było również próbą zmierzenia się z paradoksem pisania doktoratu czyli tworzenia teorii przez pryzmat bycia artystką. Pragnęłam w twórczy sposób odnieść się postawionego sobie pytania – Jak to o czym się pisze powinno wpłynąć na formę tego jak się pisze?
Zarówno w mojej pracy doktorskiej jak i samej książce kucharskiej, starłam się połączyć to, co indywidualne z tym, co uniwersalne Chciałam uzyskać potwierdzenie na to, że pochylając się nad tym, co kruche i niepozorne można rozważać rzeczy wielkie i mające znaczenie dla ogółu.

Rok: 2017
Strony: 192
Szerokość: 210 mm
Długość: 265 mm
Język: Polish/English
Okładka: Paperback
Wydawca: Fundacja Razem Pamoja, Kraków, Polska

Redakcja: Magda Ujma
Projekt: Agata Biskup

Copyright: Małgorzata Markiewicz,

Teksty: Hélène Frichot, Sylwia Serafinowicz, Basia Śliwińska

ISBN: 978-83-948053-0-2