Łatając dziury 2017

Współpracuję z Fundacją Razem Pamoja od około roku. Fundacja wspiera edukację dzieci z Nairobijskich slumsów Matahre poprzez fundowanie stypendiów naukowych. Jakiś czas temu zauważyłam na zdjęciach z Mahare dzieci w bardzo zniszczonych swetrach służących im jako mundurki szkolne. Wtedy też wpadłam na pomysł pojechania do Kenii i załatania tychże dziur. Ten bardzo konkretny gest może być równocześnie odczytywany w sposób bardziej symboliczny.

W lipcu 2017 roku będąc w Matahre zebraliśmy razem z Justusem Omondi swetry od 21 uczniów z dwóch szkół wspieranych przez Fuandcję Pamoja. W zamian za zużyte ubrania uczniowie dostali nowe zakupione przez Fundację.

Następnie swetry zostały wyprane i przystąpiłam do ich naprawiania, wypełniając ogromne dziury czerwonym kaszmirem. Pomagały mi przy tej pracy kobiety ze Spółdzielni Usihirka. Do reperowania używałyśmy japońskiego stylu boro. Kobiety same nazywają tę pracę reperowaniem dziur w ich własnych życiach, poprzez pracę mają szansę na lepszą przyszłość dla siebie i swoich dzieci.

 

Swetry są przeze mnie nie tylko reperowane ale także przerabiane tak, aby mogły je nosić dorosłe osoby. Chciałam dać im nowe życie, tak aby osoba która je kupi niosła w świat ich historię. Gotowe swetry będą od września do kupienia w założonym niedawno sklepie PamojaGoods. Zysk z ich sprzedaży zasili konto Fundacji Pamoja oraz Ushiriki.